Hur ska vi tänka kring lånen?

Publicerat 2025-03-01 i Budget

Fråga

Vi ska sätta om några av våra lån i vår och har börjat diskutera om vi ska ha något slags lånepolicy för föreningen. Detta för att få en bättre långsiktig planering för lånen, det vill säga om de ska vara bundna eller rörliga. Hur ska vi tänka?

Logga in som medlem

eller Bli medlem för att läsa svaren

Frågor och svar inom budget

  • Kan vi använda underhållsfonden till annat?

    Vi avsätter i dag mer till föreningens underhållsfond än vad stadgarna anger. Kan vi ta ut pengar från fonden för annat än underhåll efter att pengarna bokförts där? Detta för att eventuellt använda pengarna till att amortera eller oförutsett ökade kostnader för el, fjärrvärme eller liknande. Vårt hus totalrenoverades för tre år sedan, varför vi inte har några höga underhållskostnader under kommande tid.

    Budget 2024-05-01
  • Hur mycket pengar bör föreningen ha?

    Hur mycket pengar på banken, alltså disponibla medel, bör vår bostadsrättsförening ha? Vi omsätter cirka en miljon om året och de enda inkomsterna är medlemmarnas månadsavgifter.

    Budget 2023-09-01
  • Hur ska vi tänka kring amortering?

    Vi i styrelsen funderar på att göra en extra amortering på föreningens lån. Vi har budgeterat cirka 400 000 kronor för planerat underhåll och har pengar på ett sparkonto. Räcker det att vi har lagt undan så att vi har motsvarande tre månaders löpande kostnader och för det planerade underhållet? Skulle vi då kunna extraamortera resten av vårt sparkapital?

    Budget 2023-06-01

Relaterade artiklar

Bli medlem

Gör din roll i styrelsen smidigare och tryggare. Bli medlem i Bostadsrätterna nu så bjuder vi på medlemskapet hela 2025.

Det här kostar medlemskapet efter gratisperioden

Du måste ange antal bostäder och lokaler

Ingår i medlemskapet

  • Fastighetsförsäkring till förmånligt pris En medelstor förening kan i snitt spara mellan 10–15 procent
  • Fri rådgivning Spara upp till 2 000 kr/timme
  • Gratis webbplats till föreningen Spara upp till 4 000 kr/år
  • Fria utbildningar för styrelse och boende Spara upp till 3 500 kr per deltagare och tillfälle
Se alla förmåner